Do czego służą poszczególne urządzenia na siłowni?

Pierwszy raz na siłowni. Wchodzisz na salę i twoim oczom ukazuje się cała ta maszyneria, z której oczywista wydaje się tylko bieżnia. No, może jeszcze rowerki, choć niektóre wyglądają osobliwie. Od czego zacząć? Z czym to się je? Komu to, na co to? Zapraszamy na szybki przegląd najważniejszych sprzętów na siłowni!

Bieżnia
Zacznijmy od tej najpopularniejszej, wspomnianej już i znanej wszystkim maszyny. Bieżnia pozwala nie tylko na spalenie kalorii, ale i wzmocnienie mięśni nóg. Jako element treningu cardio może stanowić dobrą rozgrzewkę do dalszych ćwiczeń albo podreperować naszą kondycję przed wyścigiem lub meczem. Proste urządzenie – proste zasady użytkowania.

Schody
Zamiast biegać tam i z powrotem po klatce schodowej wieżowca, możesz skorzystać ze schodów na siłowni. Stopnie mają najczęściej 25 cm głębokości, dzięki czemu sprzęt ten nadaje się dla każdego. Zaletą urządzenia są też oznaczenia kolorystyczne stopni, pozwalające na ich łatwe odróżnienie, co oczywiście przekłada się na mniejsze ryzyko bolesnego upadku.

Stepper
Jedno z klasycznych urządzeń cardio będące czymś w rodzaju niezależnej ścianki wspinaczkowej. Jego zadaniem jest imitowanie prawdziwej wspinaczki przy zachowaniu wygodnej i wydajnej formy treningu. Stepper, podobnie jak bieżnia i schody, umożliwia łatwe zmienianie prędkości poruszania się.

Orbitrek
Maszyna uniwersalna, która łączy w sobie zalety bieżni, steppera i roweru. Ćwicząc na niej, zaangażujesz równocześnie wiele partii mięśniowych i szybko spalisz kalorie. Plusem orbitreka jest też to, że nie obciąża stawów i pozwala na naśladowanie ruchów, jakie wykonujemy podczas górskiej wycieczki, biegu na nartach czy jazdy na rowerze.

Rower poziomy
Jeden z nietypowych rowerów treningowych. Przyjmujemy na nim półleżącą lub leżącą pozycję, aby nie obciążać zbytnio odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jednocześnie w ten sposób wzmacniamy mięśnie brzucha.

Waterrower
Na tym urządzeniu ćwiczą osoby chcące wzmocnić mięśnie pleców, barków i nóg. Jest to możliwe dzięki imitowaniu ruchu wiosłowania, podczas którego poprawiamy również wydolność systemu sercowo-naczyniowego, spalamy tkankę tłuszczową i zwiększamy możliwości przyswajania tlenu przez nasz organizm.

Rowerek spinningowy
Intensywna praca nóg, brzucha, bioder i pośladków – aż cztery partie mięśniowe są angażowane podczas ćwiczeń na tym niepozornym rowerku. Jest on dobrym wyborem szczególnie dla osób mających problem ze stawami, ponieważ nie obciąża ich tak bardzo jak np. bieganie. Odnajdą się na nim również osoby z nadwagą.

Oprócz tych urządzeń, znajdujących się najczęściej w strefie cardio, każda szanująca się siłownia ma na stanie liczne sprzęty przeznaczone do siłowych ćwiczeń wybranych grup mięśni. Wśród nich znajdują się takie obiekty jak: suwnica pozioma, wyciąg górny i poziomy, brama wielofunkcyjna oraz maszyny do ćwiczeń mięśni ramion, klatki piersiowej, ud, łydek, zginaczy i prostowników tułowia czy odwodzicieli i przywodzicieli.

Każdą z tych maszyn znajdziesz na kompleksowej siłowni, wchodzącej w skład ekskluzywnego klubu SHAUSHA pod Gliwicami. Zapraszamy na trening!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *